Tipy na ještě lepší grilovačku
Grilovací sezona je tu a společně s ní přicházejí radosti spojené s pobytem venku. Není snad lepší závěr dne, než rozpálit gril a provonět okolí dokonalou vůní, při níž se i sousedům sbíhají sliny. A je úplně jedno, jestli jste fanouškem grilování nad dřevem, dřevěným uhlím, plynem, nebo snad elektrickým grilem. A zde jsou tipy, které Vám snad pomohou k ještě lepší grilovačce.
- Při manipulaci se syrovým masem dbáme na hygienu. Obzvláště pak s kuřecím. Pokud saháme na maso holýma rukama, je důležité si je po manipulaci omýt teplou mýdlovou vodou. To samé platí pro talíř. NIDKY nestačí jej od syrového masa pouze otřít ubrouskem. Umyjme ho, zabráníme tak možné kontaminaci a šíření bakterií.
- V dnešní době máme nespočet možností, jestli koupíme maso syrové, čisté, které si naložíme sami, či ochucené, které stačí rozbalit a rovnou grilovat.
- Abychom si pochutnali na kuřecím mase z grilu, které si naložíme sami, je velmi důležité dobře vybírat už v prodejně. Dbejte, aby kuře či kuřecí maso z chladícího pultu nemělo poškozený obal. Pokud je kupujeme u obslužného pultu, maso musí vypadat čerstvě, nesmí být oschlé.
- Pokud se necítíme na domácí nakládání masa, vůbec to nevadí, protože dnes už snadno nakoupíme skvěle ochucená marinovaná masa nejrůznějších příchutí i velikostí balení. Ušetříte čas strávený marinováním a jsou ihned ke grilování.
- Ideální doba odležení doma naloženého kuřecího masa je 24 hodin.
- Maso v marinádě nikdy neuchováváme v pokojové teplotě, ale vždy v lednici. Z lednice vyndáme cca 30 minut před grilováním.
- Základem každého skvělého grilování je čistý gril. Před grilováním se ujistěte, že máte dostatek dřeva, či dřevěného uhlí.
- Pokud potřeme ubrouskem nasáklým olejem rozehřátý rošt grilu, maso se Vám nebude na rošt přilepovat.
- Pokud máme málo času na samotné grilování, a přesto si chceme dopřát rychlou večeři na grilu, ideální je kuřecí maso bez kosti. Doba grilování se tím znatelně zkrátí.
- Kuřecí maso bez kosti máme, ale není úplně rovnoměrné. Kuřecí prsa můžeme rozříznout podélně, aby byla slabší, stehna na nejvyšších částech lehce rozklepeme paličkou na maso.
- Na otáčení masa použijeme kleště k tomu určené. Pokud použijeme normální vidličku, nejenže se můžeme spálit, ale maso propíchneme a přijdeme tak o cennou šťávu.
- Kdo by neviděl rád na grilu celé kuře. Jenomže jeho grilování opět trvá dlouho. Zkusme jednoduchý trik. Kuřeti nůžkami na drůbež vystřihněme páteř a na gril jej položíme rozevřené. Mnohem rychleji se tak propeče.
- Při nakládání masa obětujeme pár minut navíc. Maso stačí před naložením na několika místech propíchnout jehlou na špízy a při nakládání do marinády maso „promasírujeme.“ Chutě koření se tak dostanou do celého masa, ne jen na povrchu.
- Mysleme na to, že každý druh masa vyžaduje trochu jinou úpravu a jiné tepelné podmínky při grilování. Kuře není hovězí steak, a tudíž mu dopřejte spíše grilování nad žhavými uhlíky než nad přímým ohněm. Raději střední teplotu než vysokou.
- Dokonalou chuť grilovaného masa můžeme vylepšit ještě tím, že do marinády, kterou maso potíráme, přidáme pivo, víno nebo například trochu koňaku.
- Pokud chcete získat zajímavou chuť a vůni masa, položte na rozžhavené uhlíky kousek rozmarýnu nebo tymiánu.
- Kdo by nemiloval křupavou kůžičku na kuřátku. Aby se nám kůžička s kořením zbytečně nepálila, stačí natřít marinádu na kuře cca 10 minut před dopečením. Maso častěji otáčíme, aby se nespálila. Tento tip platí obzvláště pro marinády obsahem cukru či medu.
- Po grilování nezapomeňte gril opět očistit, zvláštní pozornost věnujte roštu, abyste ho příště nemuseli pracně drhnout před grilováním.