PHO s kuřecím masem a rýžovými nudlemi
-
Doba přípravy
- Do 45 minut
-
Typ masa
- Kuřecí maso
-
Typ pokrmu
- Polévka
-
Počet porcí
- 4 porce
Ingredience
- 250g kuřecích prsíček (možno i stehýnek)
- 2l kuřecího vývaru
- 10 plátků čerstvého zázvoru
- jeden a půl limetky - podává se i k polévce
- 1x svazek koriandru - thajské bazalky - máty peprné
- 1x velká chilli paprička
- 2x opečené rozpůlené cibule
- 1x svazek jarní cibulky
- 3x stroužek česneku
- 400g suchých rýžových nudlí / např. Amoy /
- 1x polévková lžíce třtinového cukru
- 1x lžíce rybí omáčky Nam Pla
- 1x lžíce rostlinného oleje
- 1x celá skořice
- 3x badyány
- 2x kardamony
- mořská sůl
Příprava
Hotový kuřecí vývar 2l uvedeme do varu a přidáme syrová kuřecí prsíčka. Na pánvi si nasucho opečeme koření - skořici, badyán, kardamom. Přidáme cibuli, na plátky pokrájený zázvor, třtinový cukr, nať z jarní cibulky a česnek. Polévku stáhneme a vaříme na mírném plameni zhruba 40 minut. Během vaření přidáme polévkovou lžíci rybí omáčky a šťávu z jedné limetky. Mezitím si namočíme do studené vody rýžové nudle, které vaříme ve vroucí osolené vodě 5 - 7 minut. Hotové propláchneme a necháme ve vodě, aby se nám neslepily.
Když jsou kuřecí prsíčka měkká, tak je vyndáme. Vývar přecedíme a dochutíme mořskou solí, můžeme přikápnout i pálivý olej. Milovníci této polévky ji dochucují česnekovým octem a to tak, že jemné plátky česneku zalijeme vinným octem – den předem připravené mají lepší chuť.
Vložka do polévky:
Vystydlá kuřecí prsíčka nakrájíme podélně na slabé plátky. Feferonky a jarní cibulku na drobná kolečka. Čerstvé bylinky překrájíme na hrubo, dají pak více vyniknout polévce. K dochucení můžeme přidat i mangold.
Podáváme do větší polévkové misky. Nejprve rýžové nudle, na které položíme kuřecí maso a zalijeme vroucím vývarem. Doplníme jarní cibulkou s feferonkou a bylinkami. Ke každé polévce můžeme přiložit měsíček limetky.
- PHO - je známá Vietnamská polévka a vyslovuje se Fir nebo Fe. Patří mezi Vietnamské národní poklady a je známá a proslavená po celém světě. Říká se, že její původ pochází z francouzské kuchyně. Podle vývaru Pot au Feu, jako silná masová polévka se zeleninou a vařená v jednom hrnci. Tato polévka je nízkokalorická a dá se jíst ráno, v poledne i večer a nikdy se jí nepřejíte. Vůbec pohled na velký hrnec s voňavou polévkou vás vtáhne do tajů této skvělé dobroty, kde je dovoleno nejen srkat.
Osobně jsem to zažil s asijskými kuchaři, kteří mě po práci pozvali na oběd. Srkali a mlaskali tak hlasitě a ještě z té polévky kolem mě lítaly kuřecí kosti...